Pokyny pro těhotné pacientky

Při zjištění pozitivního těhotenského testu je ideální objednat se na vyšetření v 7.-8. týdnu  počítáno  od  1. dne poslední menstruace, abychom něco viděly na ultrazvuku, při obtížích je samozřejmě možné vyšetření dříve, objednání buď telefonicky, nebo se můžete objednat systémem e-services-stejně jako když se objednáváte na preventivní prohlídku, ale nutno připsat informaci o pozitivním gravitestu a údaj o poslední menstruaci.

 Během I.trimestru-tzn. do 12. týdne těhotenství Váš odešleme do laboratoře na základní odběry (krevní skupina, HIV, krevní obraz…), sestřička Vám vydá těhotenskou průkazku a Vy si rozmyslíte, jaká vyšetření budete chtít absolvovat ve 12. týdnu těhotenství-je možnost provést tzv. I. trimestrální screening-ultrazvukové vyšetření a krevní test, výsledkem je výpočet rizika chromozomálních odchylek  či rozštěpů nervové trubice pro Vaše těhotenství. Pokud se rozhodnete tento screening absolvovat, je nejlépe se ihned objednat do specializovaných center, která tato vyšetření provádějí- MUDr. Eduard Kulovaný, CSc. GONA s.r.o., Národní 25, Praha 1, tel. 221 085 288, MUDr. Martin Hynek, www.gynfem.cz/screeningove-centrum, Stroupežnického 522/18, Praha 5, tel. 277 010 524, Gennet s.r.o., Kostelní 9, Praha 7, tel. 222 313 000, 118,   nebo ÚPMD, tel. 296 511 422,….na internetu možno najít i další centra. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění. Své rozhodnutí oznamte sestřičce a ta Vás dle toho objedná na kontrolu do ordinace. Kontroly až do konce těhotenství 1x za 4-6 týdnů.

Během druhého trimestru (12.-28.týden těhotenství) byste se měla zaregistrovat do porodnice, většina i těch velkých porodnic registruje ve 14. týdnu-zjistíte na internetu.

V 16. týdnu těhotenství můžete absolvovat tzv. triple test-z krve vyšetření hladin 3 těhotenských hormonů a dle výsledků stanovení rizik pro Vaše těhotenství (stejně jako I.trimestrální screening), vyšetření možno provést např. v Gennetu, kontakt výše. Toto vyšetření není tak přesné jako I. trimestrální screening, proto se od něj nyní již ve většině případů ustupuje.  

Upozorňujeme na možnost testování nejčastějších odchylek v počtu chromozomů DNA plodu z krve matky- např. test PRENASCAN nebo PANORAMA a další,  informace naleznete na www.prenascan.eu, resp. www.panoramatest.cz. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Ve 20. týdnu těhotenství je možné podstoupit kromě běžného ultrazvukového screeningu v ordinaci i  podrobné ultrazvukové vyšetření miminka, je nutno se předem objednat do specializovaného centra, platí stejné možnosti jako pro I. trimestrální screening.  Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale důrazně upozorňujeme na vhodnost jeho podstoupení.

Po 20. týdnu těhotenství možno provést v ordinaci i ultrazvukové měření  délky hrdla děložního ke stanovení rizika předčasného porodu. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění. 

Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství je indikován test na těhotenskou cukrovku-testuje se odběrem krve po zátěži cukrem.

V posledním, III.trimestru těhotenství se provádí ve 30. týdnu screeningový růstový ultrazvuk miminka-provedeme v ordinaci, ve 32.-34. týdnu gravidity závěrečné krevní odběry a ve     36. týdnu odebereme kultivaci z pochvy, výsledek je důležitý pro vedení porodu.

 

V tomto období je možné provést v ordinaci kontrolní růstový ultrazvuk ke zjištění eventuálního růstového opoždění miminka, k upřesnění jeho polohy, množství plodové vody a lokalizace a funkce placenty. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Dále probíhají kontroly v ordinaci každé 2 týdny do termínu porodu. Po termínu porodu si Vás převezme registrující porodnice.

Praktické rady:

1.      Průkazku pro těhotné noste vždy u sebe

2.      Průkazku předkládejte vždy u každého lékaře

3.      Na začátku a na konci těhotenství absolvujte stomatologické vyšetření a po 20. týdnu těhotenství je třeba vyšetření u praktického lékaře, který Vás odešle na EKG

4.      Nezapomeňte se včas zaregistrovat ve Vámi vybrané porodnici

5.      Pořiďte si knihu o matce a dítěti, kde se dozvíte nejen užitečné informace miminku (jak se vyvíjí, atd.), ale i dobré rady pro maminky

6.      Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit a být v zakouřeném prostoru

7.      Pořiďte si alespoň jedno balení vitamínů-volbu necháme na Vás (Chytré miminko,  Mamavit a další), užívat lze i nepravidelně-při únavě, při nemoci Vašich blízkých a spolupracovníků

8.      Při nemoci kontaktuje nás nebo praktika-rádi poradíme, co je možné brát v těhotenství a možno zakoupit v lékárně bez předpisu, neužívat Ibuprofen

9.      Jezte zdravě a pravidelně, doporučuje se jíst 6 porcí denně, těhotná má právo na druhou večeři, tím se myslí lehká strava

10.    Snažit se nepřepínat a i přes den si odpočinout v poloze vleže nebo se zvednutými dolními končetinami

11.    Chodit do bazénu až po 12. týdnu gravidity-lépe vybírat menší bazény, kde není velká frekvence

12.    Vyhýbejte se zvedání těžkých břemen a namáhavému cvičení spojenému s otřesy

13.    Dodržuje návštěvy v prenatální poradně, v případě obtíží přijďte bez objednání 

Přejeme klidný průběh těhotenství a hlavně pevné zdraví všem!

MUDr. Kristýna Jandová, sestřička Alice Dědková